ISPANIJA


Ispanijos Karalystė – valstybė Europos pietvakariuose, Pirėnų pusiasalyje. Ribojasi su Portugalija vakaruose, Prancūzija bei Andora šiaurėje, su Gibraltaru – pietuose. Ispanija yra supama Viduržemio jūros ir Atlanto vandenyno. Jai taip pat priklauso du autonominiai miestai Afrikoje

Ispanijos kurortai: IbizaTossa de MarasKosta del SolisMaljorkaLoret de MarasBlanesasSanta SusanaKalėjaLa PinedaSalouKambrilis.

Lankytinos vietos - įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą: istorinis Toledo miestasBurgos katedra, karališkasis Santa María de Guadalupevienuolynas, Herkulio bokštasVizcaya tiltas. Ir daugelis kitų: Picasso muziejus (Barselona), Neptūno fontanas (Madridas), karališkieji rūmai(Madridas), Gotikinė katedra (Barselona), meno muziejus Museo de Bellas Artes (Valensija).

Rekomendacijos - Ispanijoje pagrindinis atostogų mėnuo – rugpjūtis. Daugelis įstaigų nedirba visą mėnesį. Mėnesio pradžioje ir gale keliuose labai daug automobilių. Vykdami į šalį susižinokite, ar tuo metu vyksta kokia nors šventė (fiesta). Nors per ją esti daug pramogų, bet daug įstaigų gali būti uždaryta.

Nacionalinės šventės - be žemiau išvardintų valstybinių švenčių, kiekviena autonominė sritis turi savo šventę, visuose miestuose ir kaimuose kasmet vyksta bent po vieną fiestą.
Ano Nuevo/ Naujųjų metų diena/ Sausio 1d.
Dia de los Reyes/ Trys karaliai/ Sausio 6d.
Jueves Santo/ Didysis ketvirtadienis/ kovo – balandžio mėn.
Viernes Santo/ Didysis penktadienis/ kovo – balandžio mėn.
Dia de Pescua/ Velykų sekmadienis/  kovo – balandžio mėn.
Dia del Trabajo/ Darbo diena/  Gegužės 1d.
Asuncion/ Žolinė/ Rugpjūčio 15d.
Dia de la Hispanidad/ Valstybės diena/ Spalio 12d.
Todos los Santos/ Visų šventųjų diena/ Lapkričio 1d.
Dia de la Constitucion/ Konstitucijos diena/ Gruodžio 6d.
Navidad/ Kalėdos/ Gruodžio 25 - 26d.


Darbo laikas - Ispanijos įstaigų darbo laikas skiriasi nuo kitų Europos šalių. Ispanijoje pietų pertrauka  trunka 2 - 3 val., tad parėjus namo galima ne tik papietauti, bet ir nusnūsti. Tai vadinamoji siesta. Dauguma muziejų, paminklų, lankytinų vietų nedirba pirmadieniais. Kitomis dienomis paprastai būna atidaryti nuo 10 iki 14 val., pertrauka nuo 14 iki 17 val., kartais vėl dirba nuo 17 iki 20 val. Įėjimas į daugumą lankytinų vietų mokamas.

Transportas: 
Autobusai. Pats pigiausias būdas nuvykti į Ispaniją ir važinėtis po ją.
Traukiniai. Ispanijos valstybinio geležinkelio paslaugos nuolatos gerėja, ypač tarp miestų. Greičiausias susisiekimas TALGO ir AVE – greitais, prabangiais traukiniais.  
Taksi. Ispanijoje nėra vieningos taksi sistemos. Kiekvienas miestas ar sritis turi savo taksi dizainą ir įkainius.
Laivai. Ispanijoje yra gausybė įvairių tipų laivų, kurie plaukioja vasarą tarp kurortinių pajūrio miestelių.
Lėktuvai. Lėktuvu keliauti šalyje yra pakankamai pigu (100 – 300 EUR į abi puses), patogu ir greita. Dvi didžiausios vietinių oro linijų bendrovės Ispanijoje yra Spanair  ir Air Europa.
Automobiliai. Dauguma Ispanijos greitkelių - yra nemokami, tik už kai kurias atkarpas reikia mokėti tam tikrą mokestį.

Sportas ir laisvalaikis - Ispanijoje itin populiarus sportas ir aktyvus laisvalaikis gryname ore. Poilsį pajūryje galima kaitalioti su pasivaikščiojimais vaizdingais kalnais, miškais, upių deltų slėniais ir sportu. Ispanijoje daug sezoninių ir metinių renginių. Turizmo biurai turi savo laisvalaikio bei sporto renginių sąrašus. Šie biurai pramogas skirsto į: atostogos pagal polinkius, golfas ir tenisas, pėsčiomis – dviračiu – arkliais, kalnų sportas, oro sportas, vandens sportas, nudizmas, lauko sportas.


Maistas ir gėrimai - Ispanija – viena didžiausių pasaulyje vyno gamintojų, čia gaminama daug gerų vynų rūšių. Ispanija garsėja ne tik savo alkoholiniais, bet ir ne alkoholiniais gėrimais (jie yra labai svarbūs Ispanijos gyvenimo akcentai). Daugumoje Ispanijos miestų ir kaimų galima gerti vandentiekio vandenį, bet žmonės paprastai perka mineralinį buteliuose. Ispanų virtuvė garsėja ne tik kaip viena geriausių pasaulyje, bet ir išsiskiria savo patiekalų įvairove. Ispanų virtuvėje gausu žalumos, pomidorų, baklažanų, pipirų ir alyvuogių. Itin mėgstamos jūros gerybės, įvairūs sūriai,  mėsos užkepėlės.

Tradicijos ir papročiai - šios spalvingos šalies gyventojai turi nedaug bendrų bruožų, išskyrus įgimtą gebėjimą bendrauti ir džiaugtis gyvenimu. Ispanams valgymas – bendravimo forma. Daugumai ispanų svarbiausias dalykas gyvenime – šeima. Vargu, ar kurioje nors šalyje pamatysime tiek liaudies švenčių, festivalių. Viena svarbiausių Ispanų tradicijų – įvairios fiestos, festivaliai ir karnavalai. Ispanijoje spalvingos šventės vyksta kiekvieną metų dieną. Tradicinės fiestos skirstomos į: pavasario, vasaros, rudens ir žiemos.


Teritorija - 504 780 km².


Sostinė - Madridas – didžiausias šalies miestas.


Gyventojai - Ispanijos gyventojų skaičius siekia 40 milijonų. Tai penktoji pagal gyventojų skaičių ir antroji pagal plotą Europos valstybė. Vidutinis gyventojų tankumas 72 žm./km², pajūrio rajonuose - 128 žm./km².


Didžiausi miestai - Madridas, Barselona, Valensija, Sevilija, Bilbao, Malaga.


Geografija – Ispanija tai valstybė įsikūrusi Europos pietvakariuose. Ši šalis šiaurėje ribojasi su Prancūzija ir Andora, vakaruose – su Portugalija, pietuose su Gibraltaru. Pietuose ir rytuose Ispanijos krantus skalauja Viduržemio jūra, vakarinę dalį – Atlanto vandenynas, o šiaurėje - Biskajos įlanka.
Ispanija dalijama į 17 nepriklausomų sričių, vadinamų comunidades autonomas. Ispanija skirstoma į šiaurės Ispaniją, rytų Ispaniją, centrinę Ispaniją, pietų Ispaniją ir Ispanijos salas.


Klimatas - didelėje Ispanijos teritorijoje su aukštais plokščiakalniais ir kalnagūbriais, taip pat dėl viduržemio jūros ir Atlanto vandenyno įtakos klimatas labai įvairus, ypač žiemą. Šiaurė – drėgniausia šalies vieta, rytinėse, pietinėse pakrantėse ir salose žiemos švelnios, centrinėje žemyno dalyje temperatūra dažnai nukrinta žemiau nulio. Vasarą visur karšta, išskyrus kalnų rajonus.

Ryšio priemonės:
Telefonai: Išskyrus vietinius pokalbius, telefonų pokalbiai yra brangūs, ypač iš viešbučio, kurie paprastai ima papildomą mokestį.
Taksofonai: Visuose Ispanijos miestuose galima rasti taksofonų būdeles, kuriomis galima skambinti tiek monetomis, tiek kortelėmis.
Televizija ir radijas: (Television Espanola). Ispanijos valstybinė televizijos kompanija, transliuojama dviem kanalais – TVE 1 ir TVE 2. Yra trys nepriklausomos televizijos stotys: Antena 3, Tele 5 ir Canal +. Valstybinė radijo stotis, Radio Nacional de Espana, turi penkias stotis.    
Laikraščiai ir žurnalai: Ispanijoje galima įsigyti ne tik ispaniškos spaudos (populiariausi – El Pais, El Mundo, ABC, La Razon) , bet ir dienraščių anglų kalba, tokių kaip – Time, Newsweek,  The Economist.
Paštas: Correos – Ispanijos paštas – gana lėtas. Kartais laiškai šalies viduje ateina tik per kelias dienas, o į kitas šalis eina daugiau kaip savaitę.


Piniginis vienetas - euras (EUR). Anksčiau Ispanijos piniginis vienetas buvo – peseta, paprastai trumpinama „pta“ arba „ptos“. (Valiutų kursų lentelę galite rasti čia)0

 .